22/03/21

Maserati Alfieri – Hołd złożony w stulecie marki

Nie ulega wątpliwości, że Maserati to marka, która szczyci się wyjątkowym dziedzictwem. Samochody produkowane przez włoski koncern posiadają bowiem niezwykle ciekawą historię, obok której trudno przejść obojętnie. Efektem podjętych w przeszłości działań są auta, które charakteryzują się nie tylko nowoczesnym designem, ale także niepodważalnym sportowym charakterem. Doskonałym przykładem takowego modelu może być Maserati Alfieri – samochód stworzony w stulecie istnienia marki. Jeśli zatem jesteś ciekaw, jak prezentuje się  inspirująca przeszłość włoskiego giganta, a także chcesz poznać wspomniany przez nas model auta, serdecznie zapraszamy Cię do lektury poniższego tekstu! Jesteśmy pewni, że za moment przekonasz się, że samochody Maserati to nie tylko maszyny – to prawdziwe dzieła sztuki.

Innowacyjne projekty braci Maserati

Zacznijmy jednak od początku, a więc od przedstawienia bogatej przeszłości Maserati – tym celu musimy przenieść się do Bolonii.

Jest rok 1914. Alfieri, Ettore, Ernesto i Bindo Maserati od wielu lat są zatrudnieni u włoskiego producenta maszyn – Isotta Fraschini. Po jakimś czasie stwierdzają jednak, że chcieliby spróbować sił w czymś nieco innym, a mianowicie w budowie samochodów wyścigowych. Pasjonaci motoryzacji szybko decydują się na odważny krok – założenie własnego warsztatu. To właśnie tam podejmują próbę realizacji innowatorskich projektów. Ich zapał szybko ustępuje jednak miejsca innemu pomysłowi. Bracia Maserati zaledwie dwa tygodnie od otworzenia warsztatu decydują się na założenie spółki Società Anonima Officine Alfieri Maserati, która w krótkim czasie zyskuje rekordową popularność.

Maserati Alfieri – Z szacunku do założyciela marki

I choć wydawać by się mogło, że sto lat to mnóstwo czasu, spółka Maserati do chwili obecnej nie straciła wypracowanej w przeszłości renomy. Sprzedawane przez nas samochody w dalszym ciągu są synonimem sportowego charakteru, którego na próżno szukać w innych markach. Warto jednak zaznaczyć, że szczególny wkład w rozpowszechnienie informacji o nowopowstałym projekcie miał nie kto inny, lecz sam… Alfieri Maserati. To właśnie na cześć jednego z braci kilka lat temu stworzono samochód, który zawiera w sobie wszystkie elementy, z którego od samego początku słynęły włoskie auta sygnowane logiem Maserati.

Estetyka przekraczająca wszelkie granice

Jak zostało wyżej wspomniane, Maserati Alfieri jest nie tylko podsumowaniem stuletniej historii marki, ale także hołdem dla jej głównego twórcy. To skrupulatna realizacja wszystkich pomysłów Alfieri – począwszy od designu samochodu, kończąc na nieposkromionej mocy silnika.

Maserati Alfieri po raz pierwszy został zaprezentowany na Geneva Auto Show w 2014 roku. Odsłonięto wówczas samochód, który charakteryzował się wyjątkowymi konturami i zapierającymi dech w piersiach detalami. Prezentacja nie pozostawiała wówczas żadnych wątpliwości – pomimo upływu czasu Maserati w dalszym ciągu stawiało na nieprawdopodobną siłę, ukrytą w ponadczasowym eleganckim designie.

Mniej znaczy więcej

Twórcy Maserati Alfieri otwarcie przyznają, że ich głównym celem było stworzenie nowoczesnego samochodu, posiadającego proste i funkcjonalne wyposażenie. Trudno jednak nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wskazany model auta charakteryzuje się wyjątkowo luksusowym designem – także w środku. Komfortowe skórzane siedzenia, wykwintne zdobienia i charakterystyczny dla Maserati zegarek – wszystko to składa się na szyk i wystawność, z którymi marka Maserati kojarzy się od początku swojego istnienia.

Samochód podpisany przez Alfieri Maserati

Co jednak sprawia, że Maserati Alfieri jest tak wyjątkowy? Oczywiście innowacyjne rozwiązania technologiczne i nieszablonowe pomysły twórców projektu. Okazuje się bowiem, że wskazany przez nas model samochodu został… Podpisany przez samego Alfieri Maserati! Jak to się stało? Otóż oryginalny podpis założyciela słynnego włoskiego koncernu pobrano ze stuletniego formularza, w którym mężczyzna prosi o zgodę na otwarcie swojego warsztatu samochodowego – dokładnie tego, o którym wspomnieliśmy powyżej. Autograf ulokowano na tyle auta, sprawiając, że przykuwa on uwagę wszystkich kierowców.