30/10/23

Quattroporte kończy 60 lat

Modena, Włochy – 30 października 2023 r. – 30 października 1963 r. Turyński Salon Samochodowy – wówczas jedno z największych wydarzeń motoryzacyjnych na świecie – otworzył drzwi do swojej 45. edycji.

Na stoisku Maserati zadebiutował model Quattroporte. Dziś przypada 60. rocznica powstania luksusowego sedana, który wytyczył nowe ścieżki dla sześciu pokoleń kierowców.
Uroczystość, która przypomina niektóre z głównych kamieni milowych marki Modena, ponieważ Quattroporte jest jednym z największych wyrazów Domu Trójzębu. Od skoków stylistycznych po innowacje i rozwój techniczny, Quattroporte to podróż do jednej z najbardziej ekskluzywnych części motoryzacji. Ta luksusowa sportowa limuzyna od dawna służy konkretnemu przekrojowi społeczeństwa za kierownicą i zapoczątkowała nowy segment motoryzacyjny.

Podobnie jak wiele innych kultowych samochodów, które były znakiem swoich czasów, od czasu debiutu na początku lat 60. Quattroporte zdobył uznanie i zainspirował kolejne pokolenia. Jest to produkt, który był w stanie wymyślać się na nowo, nie bojąc się przesuwać granic, wierny dążeniu do doskonałości w projektowaniu i osiągach. Z ponad stuletnią historią i ponad 75 000 wyprodukowanych modeli Quattroporte, Maserati stworzyło samochód, który jest w stanie być stale innowacyjny, pozostając niezmienionym przez lata.

Powstały w wyniku intuicji i śmiałości włoskiej marki, Quattroporte pierwszej generacji był pionierem, wyposażonym w ryczący 8-cylindrowy silnik wyścigowy, który został wzmocniony dynamicznym, ale eleganckim designem i wyrafinowanym wnętrzem.

Przez lata pozycjonowany jako „salon w ruchu” lub „limuzyna z wyścigowym duchem”, początkowa wersja mogła osiągnąć 230 km/h. Majestatyczny samochód z niezwykle przyjazną przestrzenią i królewskim urokiem, Quattroporte zawsze był przyzwyczajony do światła reflektorów i miał na celu wygenerowanie szczęśliwej linii samochodów, które do dziś potrafią zaskakiwać. 

Jest reprezentatywny dla pasji i talentu wszystkich osób zaangażowanych w projekt na przestrzeni lat – Frua wykreślił początkową krzywiznę, a następnie inni mistrzowie, w tym Bertone, Giugiaro, Gandini i Pininfarina, aż po Maserati Centro Stile, dom dla najnowszej i obecnej generacji Quattroporte. Cała rodzina techników, mechaników, kierowców testowych i projektantów przeniosła go z planów na drogę. Quattroporte od dawna był i nadal pozostaje klejnotem w koronie intensywnej historii firmy z Modeny oraz w życiu zawodowym tak wielu osób.

Podczas gdy Quattroporte drugiej generacji był bardziej odważną i mniej pamiętną próbą, Quattroporte III – w rękach De Tomaso – oznaczał spektakularny sukces; po nim nastąpiło nowe wyzwanie, które zostało w pełni pokonane pod koniec intensywnych lat 90-tych; następnie model, który zerwał więzi z przeszłością, pozostając wiernym swojej zwycięskiej formule, tak jak wielokrotnie nagradzana generacja 2003, która – wraz z szóstą generacją – po latach ponownie wkroczyła na scenę w swojej najnowocześniejszej wersji. Po wszystkich zmianach stylizacji, postępach w inżynierii, zmianach w strukturze korporacyjnej i niezliczonych wyprodukowanych modelach, ten sedan zachował swoje silne podejście do ekskluzywności. 

W garażach najbardziej wymagających kierowców, królów i książąt, w tle pamiętnych filmów (wystąpił w ponad 60 produkcjach), fotografowany na czerwonych dywanach lub towarzyszący najwyższym rangą urzędnikom podczas wydarzeń i uwielbiany przez najważniejszych VIP-ów z wielu branż, Quattroporte był ostoją motoryzacyjnego krajobrazu w XX wieku i pozostaje nim w nowym tysiącleciu. Sześćdziesiąt lat później i po przejechaniu niezliczonych kilometrów, kontynuuje swoją podróż jako niekwestionowana gwiazda swoich czasów.

Davide Grasso, dyrektor generalny Maserati: „Quattroporte to historia Maserati. Samochód, który opowiada naszą historię i prestiżowo reprezentuje nas w świecie samochodów sedan od ponad pół wieku. Od 1963 roku jest kroniką ewolucji jednego z najbardziej lubianych i cenionych modeli Maserati, inaugurując segment, który wcześniej był niezbadany. Samochód, któremu za każdym razem udawało się odkrywać siebie na nowo, nie tracąc przy tym swojej tożsamości, dostosowując się do upływu czasu, zmian społecznych, postępu technologicznego i przemysłowego oraz trendów, stał się wyborem naszej najbardziej wyselekcjonowanej klienteli, a także świata rozrywki i międzynarodowego establishmentu. Jest to dla nas powód do dumy i potwierdzenie wyraźnie włoskiego charakteru, który Maserati zawsze starało się eksportować na cały świat. Tak teraz, jak i wcześniej, Quattroporte pozostaje naszym okrętem flagowym, synonimem wyjątkowego luksusu. Jest ceniony za wyrafinowanie, dbałość o szczegóły, doskonałe osiągi, jakość i otaczającą przestronność – wszystko to w połączeniu z ponadczasowym stylistycznym akcentem – uczyniło Quattroporte wiecznym”.

HERO_QP