14/05/20

Unikalny prototyp MC20 – Trwają testy nowego super sportowego Maserati

Modena, ogłasza z dniem 13 maja 2020 r. – Prototyp Maserati MC20, nowego super samochodu sportowego Maserati, będzie hołdem dla Sir Stirlinga Mossa, brytyjskiego asa wyścigowego, który zmarł 12 kwietnia w wieku 90 lat.

Projekt zastosowany w tym prototypie pochodzi z Maserati Eldorado, kultowego jednomiejscowego pojazdu zadebiutowanego w Monza w 1958 r. Przez samego Stirlinga Mossa na „Trofeo dei due Mondi”.

Marka ze znakiem Trident wybrała datę 13 maja na przypomnienie wielkiego brytyjskiego kierowcy, ponieważ nie ma wątpliwości, że jego zwycięstwo w Grand Prix F1 Monako w dniu 13 maja 1956 r. Za kierownicą Maserati 250F stoi wśród wielu trofeów w kolekcji mistrza. To była niesamowita wygrana, ponieważ Moss prowadził wyścig od pierwszego do ostatniego ze 100 okrążeń wokół krętego, wymagającego toru w Monako. Dzień triumfu Maserati zakończył się także zajęciem trzeciego miejsca – również w 250F – francuskiego kierowcy Jeana Behry.

Moss, który zanotował 16 zwycięstw w 66 startach w wyścigach Formuły 1 Grand Prix, jest jednym z najbardziej utytułowanych kierowców, którzy nigdy nie zdobyli tytułu światowego. Sir Stirling pojawił się w blisko korony więcej niż jeden raz, czterokrotnie kończąc na drugim miejscu, a trzeci na trzech mistrzostwach. Z tego powodu był znany jako „król bez korony”. W sezonie 1956 i niektórych wyścigach w 1957 roku Moss jeździł Maserati 250F („jego ulubiony”, jak często wspominał), pokonany tylko przez Juana Manuela Fangio. Co więcej, argentyński rywal Mossa wziął swój tytuł w 1957 roku za kierownicą kolejnego 250F, potwierdzając niezawodność i wyższość samochodu zbudowanego w Modenie.

Dzięki prototypowi MC20 z „sygnaturą” Stirlinga Mossa, Maserati chce upamiętnić jedno z największych nazwisk w kannałach światowych sportów motorowych, które napisało jedne z najlepszych stron w swojej historii wyścigów. Lista samochodów Maserati obsługiwanych przez brytyjskiego kierowcę obejmuje także  Tipo 60, Tipo 61 i 300 S.

Wybór prototypu MC20 dedykowanego Sir Stirlingowi nie jest zbiegiem okoliczności: dzięki temu modelowi marka Trident ma na celu podkreślenie swojego sportowego powołania, a przede wszystkim powrót do wiodącej roli na torach wyścigowych, po wygraniu ostatnich mistrzostw świata w 2010 roku z innym niezwykłym samochodem, MC12.

Pojawienie się MC20 jest ważnym wydarzeniem dla firmy z siedzibą w Modenie, nie tylko z powodu powrotu do wyścigów, ale także dlatego, że będzie to pierwszy samochód, który przyjmie nowy silnik w 100% zaprojektowany, opracowany i wyprodukowany przez samą Maserati.

Sir Stirling Moss z pewnością spodobałby się nowy MC20: samochód, który w pełni ucieleśnia najprawdziwsze wartości Maserati pod względem osiągów, przyjemności z jazdy i innowacyjnych treści, które wyrażają się we wszystkich modelach marki ze znakiem Trident.